18 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKilkaset milionów na zmianę tabliczek? Likwidacja BOR bardzo kosztowna

Kilkaset milionów na zmianę tabliczek? Likwidacja BOR bardzo kosztowna

Niemal 400 milionów złotych kosztowała likwidacja Biura Ochrony Rządu. Z ustaleń dziennikarzy Radia ZET wynika, że pieniądze trafiły do funkcjonariuszy likwidowanego Biura, którzy nie dostali służbowego mieszkania. Teraz rząd musi im wypłacić ekwiwalenty.

Radio przypomina, że wymusiła to ustawa o powstaniu Służby Ochrony Państwa, która przewidziała spłatę zaległości w wypłacie tzw. ekwiwalentów pieniężnych za mieszkanie. Z informacji Radia Zet wynika, że przez 16 lat BOR wypłacał tylko niewielką część takich „mieszkaniowych” ekwiwalentów i działo się to jedynie wtedy, gdy pod koniec roku znalazły się oszczędności budżetowe.

Reklamy

Gdy po przejęciu władzy przez PiS narodził się pomysł likwidacji BOR i powołania w to miejsce Służby Ochrony Państwa ustalono, że Służba nie będzie miała takich przywilejów i że to zadłużenie zostanie spłacone w ciągu 10 lat.

Do tej pory środki otrzymało 2000 funkcjonariuszy, a ok. 250 czeka w kolejce do wypłaty. Wysokość ekwiwalentu zależy od lat wysługi, stopnia służbowego, a także liczebność rodziny funkcjonariusza.

Źródło: Radio ZET

Musisz o tym wiedzieć!