[Counter-Box id="1"]

Poselski projekt zgłoszony przez posłów PSL zakładał wypłacanie emerytom pełnych świadczeń, nieobciążonych podatkiem PIT i składką na ubezpieczenie zdrowotne. Pomysł nie zyskał jednak uznania w oczach posłów PiS, którzy odrzucili projekt ludowców już w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Zgłoszony przez PSL projekt ustawy o pomocy państwa dla seniorów zakładał, że emeryci i renciści będą zachowywać kwoty brutto otrzymywanych świadczeń, ponieważ nie będą już musieli odprowadzać od nich podatku i składki do ZUS.

Reklamy

Zdaniem ludowców taka zmiana pozytywnie wpłynęłaby na sytuację materialną seniorów. Jak tłumaczył podczas debaty poseł Mieczysław Kasprzak z PSL: “Emeryci i renciści, a szczególnie kobiety dzisiaj posiadają bardzo niskie świadczenia, które nie wystarczają do końca miesiąca.”

Propozycja PSL oznaczałaby duży zastrzyk finansowy dla tej grupy społecznej, bo  ponad połowa emerytów dostaje co miesiąc 1600 zł brutto, co po odliczeniu podatku i składki zdrowotnej daje niewiele ponad 1300 zł netto. Pomysłodawcy ustawy powoływali się na rozwiązania jakie funkcjonują na Węgrzech, w Bułgarii czy na Litwie. PSL szacował, że w Polsce koszty byłyby porównywalne do programu 500+, ale jednocześnie wskazywał, że wyższe emerytury oznaczają większą konsumpcję i większe wpływy z VAT.

Tymczasem już w pierwszym czytaniu projekt PSL postanowił odrzucić klub Prawa i Sprawiedliwości.

Do projektu negatywnie odniósł się także rząd. Wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki podkreślał, że nieodprowadzanie składek przez emerytów i rencistów spowodowałoby ubytek finansów publicznych w wysokości ok. 36 mld zł. Autorom projektu wytknął też szereg błędów legislacyjnych.

Głosowanie odbędzie 20 marca na następnym posiedzeniu Sejmu, ale wynik jest już właściwie przesądzony.

Źródło: Money.pl

Poprzedni artykułKuriozalna sytuacja z zakazem handlu. Nikt z rządu nie wie jak to ma działać?
Następny artykułWpadka posła z partii Kaczyńskiego. Chce żeby w Polsce było jak za Bieruta?!