Emocje na sali sejmowej sięgały zenitu. Opozycja biła w ławy i krzyczała “dyktatura”, zaś Marek Kuchciński bez litości ucinał wszelkie dyskusje, strasząc konsekwencjami.

Opozycja zarzuciła marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu, że rozpatrywał wnioski opozycji w ekspresowym tempie. Na nagraniu widać, że w ręku trzymał cały ich plik.

Reklamy

“Jeden kwalifikuję jako wniosek formalny” – powiedział Kuchciński. Po chwili przyspieszył i zaczął odrzucać wniosek po wniosku, czemu towarzyszyły okrzyki protestu z sali. Kuchciński, niezrażony, ciągnął:

Odesłanie do komisji – nie dotyczy sprawy. Głosowanie bez dyskusji – nie prowadzimy dyskusji. Zamknięcie dyskusji – nie prowadzimy dyskusji. Uchwalenie tajności posiedzenia – musi być wniosek 30 posłów. Przeliczenie głosów – nie ma takiej potrzeby. Przejście do porządku dziennego – również jest bezprzedmiotowy. Ograniczenie czasu przemówień do 30 sek. – on również jest bezprzedmiotowy. I zamknięcie posiedzenia… z tym, że jest to podpis, który jest nieczytelny, dlatego też… poseł, który zgłosił się…
– To jest mój podpis – odezwał się Sławomir Nitras.

– Wszystkie te pozostałe uznaję za bezprzedmiotowe. Przystępujemy… – tu na chwilę przerwał, ale szybko zarządził kontynuowanie obrad. Wszystko trwało około 1,5 minuty.

Później – co można zobaczyć na relacji z sali sejmowej – Kuchciński upominał posłów Sławomira Nitrasa i Kamilę Gasiuk-Pihowicz, którzy dopytywali o wnioski formalne, by nie przeszkadzali mu w prowadzeniu obrad. W końcu Kuchciński dopuścił do głosu Pihowicz, która domagała się przerwy w obradach. “Procedujemy 3 ustawy (mowa o ustawach dot. sądownictwa – red.) i nie dopuszczacie zadawania pytań” – grzmiała posłanka. Wnioskowała o przerwę i zwołanie konwentu seniorów. Sejm jej wniosek odrzucił.

https://twitter.com/PlatformaVideo/status/984477535227580416

Niedługo później Sejm przegłosował zgodę na areszt dla posła PO Stanisława Gawłowskiego oraz uchylił immunitety politykom Nowoczesnej: Ryszardowi Petru oraz Kamili Gasiuk-Pihowicz.

PO i Nowoczesna zapowiedziały wniosek o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego.

Źródło: gazeta.pl, Twitter

Poprzedni artykułSondaż przedwyborczy. Jaki i Dworczyk bez szans
Następny artykułSprawa Gawłowskiego ma przykryć spadek poparcia PiS?