Potężna wpadka Glińskiego

„Wielu, którzy współpracowali ze służbami bezpieczeństwa, było w Polsce zaangażowanych w tworzenie nowych mediów po 1989 roku, i w dalszym ciągu ma to wpływ na obecną sytuację” – stwierdził wicepremier Piotr Gliński podczas konferencji „Media jako służba publiczna” odbywającej się w Domu Dziennikarza.

Konferencję zorganizowały Fundacja Solidarności Dziennikarskiej wraz z International Communications Forum (ICF) i Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.

Reklamy

Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, ocenił, że w tej chwili w Polsce jest pełna wolność mediów. Dodał jednak, że polskie media „w dalszym ciągu wywodzą się z czasów komunistycznych”. „To znaczy jest dużo dużych graczy na rynku mediowym w Polsce, które wywodzą się bezpośrednio z komunizmu” – ocenił Gliński.
Jak stwierdził, istnieje „wiele dużych mediowych instytucji”, które zostały założone „bezpośrednio przez ludzi wywodzących się z systemu komunistycznego, przy użyciu ich pieniędzy i poprzez ich koneksje”. „Wielu tych, którzy współpracowali ze służbami bezpieczeństwa, było w Polsce zaangażowanych w tworzenie nowych mediów po 1989 roku i w dalszym ciągu ma to wpływ na obecną sytuację. Może nie tak, jak to było na początku przemian, ale w dalszym ciągu to odczuwamy” – powiedział Gliński.

W opinii szefa MKiDN media w Polsce są bardzo zaangażowane w politykę lub też powiązane z interesami pewnych biznesów. „W tej chwili mamy taką sytuację, że ponad 80 procent mediów koncentruje się na walce z naszą demokracją, z naszym rządem” – powiedział. Co ciekawe wszystkie te słowa padły, gdy obok siedział Bernard Margueritte, który został zarejestrowany jako kontakt SB o pseudonimie „Gamma”.

Źródło: Press, Facebook