Pisowski marszałek pod sąd?

Poseł PO Sławomir Nitras złożył pozew przeciwko Kancelarii Sejmu i marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu. Chce zapłaty tytułem zwrotu „bezpodstawnie obniżonego uposażenia” i odszkodowania za nierówne traktowanie. O sprawie poinformował na Twitterze.

Przypomnijmy: Na początku czerwca prezydium Sejmu postanowiło na trzy miesiące obniżyć Nitrasowi o połowę uposażenie poselskie. Uznano, że Nitras, przerywając sejmowe wystąpienie premiera w punkcie dotyczącym wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło, „naruszył powagę Sejmu”. Nitras skomentował wówczas, że kara to przejaw „nękania” go przez polityków PiS. Już wtedy zapowiedział naradę z prawnikiem na temat ewentualnego pozwu.

Reklamy

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka stwierdził w przekazanej Polskiej Agencji Prasowej informacji, że „zasady obniżania uposażenia poselskiego są publicznie znane i wynikają z Regulaminu Sejmu”, „w każdym przypadku jest też podejmowana uchwała Prezydium Sejmu, doręczana zainteresowanemu posłowi wraz z uzasadnieniem”, a „posłom przysługuje też środek odwoławczy – wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy”.

Źródło: Twitter, PAP