PiS wkurzył policjantów. Od jutra strajk

Od jutra protest policjantów. Kierowcy będą dostawać pouczenia. Przyczyna protestu niskie zarobki i tak zwane limity mandatowe narzucane przez przełożonych.

Niektóre jednostki już zostały oflagowane, a na części radiowozów zawieszono niebieskie wstążki. Do akcji nie przyłączają się jednak wszyscy funkcjonariusze. Jak powiedział Wirtualnej Polsce Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów na ankiety „odpowiedziało 30 tys. funkcjonariuszy; ponad 90 proc. opowiedziało się za protestem. Będzie on polegał na rezygnacji z wystawiania mandatu wtedy, gdy jest to zgodne z prawem. Wykroczenia będą wykrywane, a kierowcy kontrolowani, ale otrzymają pouczenia. Będzie tak oczywiście wtedy, gdy będą na to pozwalały przepisy. Kierowcy narażający zdrowie i życie innych czy przekraczający w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, będą karani jak zwykle” – dodał Jankowski.

Początkowo policjanci zastanawiali się również nad strajkiem włoskim, polegającym na bardzo drobiazgowym wykonywaniu swoich obowiązków. W czasie wakacji oznaczałoby to jednak wzrost utrudnień w dojazdach do miejsc wypoczynku i powrotach do domów.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2017 r. funkcjonariusze drogówki wystawili 3 326 919 mandatów. To 9115 dziennie.

Jak argumentują policjanci, strajk jest konieczny, by zwrócić uwagę społeczeństwa na warunki pracy w tej formacji. Funkcjonariusze domagają się przede wszystkim podwyżek. Według oficjalnych danych początkujący policjant zarabia „na rękę” niespełna 2 tys. zł. Kontroler ruchu drogowego może liczyć na blisko 3,5 tys. zł.

Strajk ma być też drogą do rozwiązania problemu nakładania na policjantów ruchu drogowego limitu mandatów. Jak pisaliśmy, w niektórych jednostkach zdarzały się przypadki oficjalnych nakazów w tej materii, a funkcjonariusze byli zmuszani do wystawiania podczas zmiany minimalnej liczby mandatów. Z punktu widzenia takich przełożonych, interwencja, która zakończyła się tylko pouczeniem, uważana była za niebyłą.

Problemem, na który wskazują policjanci, jest również brak odpowiedniej liczby kandydatów do służby. Szacuje się, że w całym kraju brakuje ponad 5 tys. funkcjonariuszy. Często osoby, które myślą o służbie, często rezygnują z wstąpienia do policji po porównaniu zarobków mundurowych z wynagrodzeniami oferowanymi w firmach sektora prywatnego.

Jak podkreśla szef policyjnego NSZZ, protest nie jest nacechowany politycznie. Ma zwrócić uwagę na wieloletnie zaniedbania w policji.

Źródło: Wirtualna Polska

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
AnnaStanIzaIzabelaZofka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zofka
Gość
Zofka

A może poza zarobkami liczy się atmosfera w pracy, wykorzystywanie do durnych zajęć, szczucie na bogu ducha winnych ludzi oraz opinia o Policji z wielu zakątków, niepewność co do bytu ze względów politycznych, dopuszczanie amatorów do służby i spadek wartości zawodu Policjanta? Mieli działać zgodnie z Konstytucją. Jak apolitycznie? Ile razy to ramię zbrojne partii?

Iza
Gość
Iza

Brawo chłopaki należy Wam się.Kpina ile wy zarabiacie za swoją pracę.

Danusia
Gość
Danusia

Mnie kiedys ukarali mandatem,za przekroczenie jezdni w niedozwolonym miejscu,a bylo to tuz pprzed swietem zmarlych.Widocznie nie wykonali planu,gdyz stali w kilku punktach miasta i czatowali na biednych ludzi / byli to glownie emeryci/.O pouczeniu nie bylo mowy,a na dodatek auto nie bylo oznakowane.Interwencja nic nie dala – policjant to pan i wladca,a emeryt zamiast kupic leki zaplacil mandat w wysokosci 50 zl.Do kitu z takimi sluzbami.

Izabela
Gość
Izabela

Zawsze uwazalam ze policjanci powinni byc dobrze przeszkoleni i dobrze oplacani nie powinni byc chlopcami na posylki .Narazaja wielokrotnie swoje zycie wiec powinni byc lepiej traktowani niz Straz Marszalkowska ktora jest na gwizdek Marszalka.

Michał
Gość
Michał

Brawo Policja

Anna
Gość
Anna

Popieram

tadek
Gość
tadek

Jutro mam wolne to sobie spokojnie pojeżdżę. 🙂

Stan
Gość
Stan

Ze zdziwieniem czytam ,że policjanci ostatnimi czasy zbrojne ramię pisuaru zaczyna podnosić alarm o ich problemach?
Chyba ci obrońcy prawa i sprawiedliwości nie wykazali odpowiedniego zaangażowania w tłumieniu demonstracji pokojowych przeciwko organizacji Pieniądze i Szmal i teraz ci sami chcą od Społeczeństwa poparcia i zrozumienia!!
Zachowanie policji pod rządami wybitnego ministra zielonego podobne jest do działań byłej Milicji Obywatelskiej. Czekam kiedy nowe ZOMO i ORMO zacznie swe działania