Władza chce mieć monopol na wersję historii? Kuriozalny list szefa IPN

Prezes IPN przypomniał pracownikom, że muszą pytać go o zgodę, jeśli chcą podjąć inną aktywność zawodową informuje radio TOK.FM i publikuje odpowiedź naukowców. “Nie zamierzamy prosić o pozwolenie” – odpowiadają ci, którzy stworzyli portal odkłamujący historię.

Portal oHistorie.eu stworzyła grupa historyków z Lublina, którzy nie zgadzają się na zakłamywanie historii i na dopasowywanie jej do potrzeb i oczekiwań partii rządzącej. Nie akceptują tego, by wydarzenia historyczne pokazywać wyłącznie w jasnych barwach, nie dostrzegając ciemnych stron ludzi i wydarzeń sprzed lat.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Jak piszą, “historia w Polsce stała się przedmiotem intensywnej instrumentalizacji i manipulacji”. Chcą z tym chcą walczyć, propagując naukowe podejście do przeszłości. Nie kryją przy tym, że w sferze publicznej lawinowo rośnie liczba wypowiedzi o historii, które nie są poparte żadną wiedzą źródłową. Wśród twórców portalu i autorów, którzy na nim publikują, są m.in. pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Tuż po tym, jak w mediach ukazały się informacje o powstaniu nowej strony internetowej, do pracowników Instytutu Pamięci Narodowej trafił list od prezesa Jarosława Szarka. List przypominający wprost, że na wszelką działalność zawodową – prowadzoną w oparciu o umowę o pracę, ale też umowy cywilnoprawne – trzeba mieć pozwolenie prezesa.

Więcej: TOK.FM