Spór o Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wydział kryminalny Komendy Miejskiej Policji KMP w Białymstoku umorzył dochodzenie ws. propagowania rasizmu i faszyzmu na marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Według policjantów krzyż celtycki jest zarejestrowanym symbolem narodowego odrodzenia Polski, a tym samym nie sposób uznać go za znak rasistowski. Decyzję zatwierdziła Prokuratura Rejonowa w Białymstoku.

Reklamy

Z taką decyzją nie zgodził się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który złożył zawiadomienie po spotkaniu z mieszkańcami Podlasia. Bodnar zaskarżył do sądu decyzję o umorzeniu dochodzenia ws. marszu. Według Rzecznika nie widząc na demonstracji propagowania rasizmu i faszyzmu policjanci popełnili błędy i wybiórczo ocenili wydarzenia.

– Uznałem, że konieczna jest krytyczna analiza obowiązujących przepisów prawa, zmierzająca do oceny, czy organy ścigania dysponują odpowiednimi środkami prawnymi, aby skutecznie przeciwdziałać przestępczości motywowanej nienawiścią oraz zwalczać działalność organizacji, których programy lub sposób działania odwołują się do totalitarnych metod i praktyk nazizmu czy faszyzmu, ewentualnie zakładają lub dopuszczają nienawiść rasową i narodowościową – oświadczył RPO.

Źródło: Gazeta.pl

Poprzedni artykułAmbasador RP w Rzymie zrezygnował. „Skonfliktował się z otoczeniem”
Następny artykułDuda broni Morawieckiego. „Czasem człowiek używa brzydkiego słowa”