Polskę czeka wyludnienie? Obietnice PiS mogą spowodować masową emigrację

Są młodzi, ambitny, świetnie wykształceni. I mają wielkie plany na przyszłość. Ale nie wiążą ich z Polską. Coraz więcej młodych ludzi zapowiada emigrację. W komentarzach w internecie, na grupach dyskusyjnych i na spotkaniach często pojawia się ten wątek – nie chcemy żyć w państwie, które tylko zabiera, nie daje szans na rozwój. I pada przykład Ameryki – kraju, którego potęgę zbudowali przecież emigranci.

Reklamy

– Kaczyński opowiada bajki o 500 Plus dla pierwszego dziecka. Ale skąd on weźmie te pieniądze? Z moich podatków. Zabierze mi, mojej rodzinie. To wolę z chłopakiem budować swoją przyszłość w Niemczech. Godne pieniądze, blisko do domu – pisze na grupie emigracyjnej jedna z uczestniczek dyskusuji. I zapowiada, że wyjeżdża, jak tylko skończy studia. Uczy się języka niemieckiego a w wakacje już pracowała.

Sobotnia konwencja PiS, na której padły absurdalne i drogie obietnice, zmotywowała wielu ludzi do działania.

– Jeśli oni utrzymują się przy władzy, dla tego kraju nie ma już nadziei. Socjalizm, podatki i Kaczyński to dla mnie za dużo – pisze Adam. Nie ma złudzeń, że musi wyjechać. Kto pomoże moim rodzicom, jak przejdą już na głodowe emerytury? Jego znajomi rzucili studia w Polsce i wyjechali już pod Toronto. Nie jest łatwo, ale pieniędzy wystarcza im i na opłacenie tam nauki i wynajem domu, w weekendy dużo zwiedzają. Wracać nie zamierzają.

Jeśli tempo emigracji się utrzyma, w Polsce zostaną starsi ludzie i ci, którzy liczą na socjal. Polska gospodarka nie jest innowacyjna a kraj paraliżuje niestabilność prawna.

– Żadna zachodnia firma nie zainwestuje tu dużych pieniędzy, do momentu kiedy nie będzie stabilności systemu prawnego. Żaden polski przedsiębiorca średniej wielkości nie ma szans na akumulację kapitału, bo zarzynają go podatki. Tylko wielkie koncerny pasożytują na systemie bo czują się bezkarne. Ale to gospodarczy promil. Dla Polski najważniejsza powinna być promocja małych firm – to one są solą tej ziemi – przekonuje inny dyskutujący.

źródło: FB