Rząd Morawieckiego negocjuje spłatę roszczeń. Burzliwa konferencja w Sejmie [Wideo]

Afera wokół notatki.

Politycy i posłowie Konfederacji zorganizowali w Sejmie konferencję dot. ujawnionej notatki z rozmów między Warszawą a Waszyngtonem w sprawie roszczeń żydowskich. Treść notatki ujawnił bliski Radiu Maryja publicysta Stanisław Michalkiewicz.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


– Notatka pochodzi z 25 października ubiegłego roku. Dotyczy rozmowy, jaka odbyła się w MSZ z udziałem ambasadora Jacka Chodorowicza, który jest pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską, z panem Tomaszem Yazdgerdim, jego amerykańskim odpowiednikiem, pełnomocnikiem Departamentu Stanu – mówił w Sejmie Michalkiewicz.

– Przeczytam najważniejszy, moim zdaniem, akapit. Ten rozmówca pana Chodorowicza konsekwentnie podkreślał, że zdaje sobie sprawę, iż sprawa restytucji musi być rozpatrywana w horyzoncie czasowym 2019 r., jako roku wyborczego w Polsce, z podstawowym terminem w postaci wyborów do parlamentu na jesieni 2019 r. Podkreślił, że strona amerykańska jest zainteresowana, aby w okresie do wyborów parlamentarnych w Polsce, a jednocześnie do momentu przekazania do Kongresu raportu w ramach ustawy Just (447 – red.), strona polska w konkretny sposób posunęła kwestię restytucji do przodu. (…) Postęp w kwestii restytucji zdefiniował jako przystąpienie przez stronę polską do procesu prowadzonego do definitywnego rozwiązania kwestii restytucji, który to z kolei rozumiał jako podjęcie rozmów z przedstawicielami społeczności żydowskiej, przede wszystkim negocjacji o charakterze finansowym, mającym na celu ustalenie konkretnych kwot możliwych rekompensat, które jego zdaniem mogą mieć częściowy charakter. Podkreślił, że strona amerykańska nie spodziewa się działań legislacyjnych w określonym wyżej horyzoncie czasowym, natomiast uważa za możliwe konkretne rozmowy i działania nie mające wymiaru publicznego i formalnego – dodał Michalkiewicz.

W związku z notatką politycy Konfederacji zażądali od premiera wyjaśnień. Poseł Robert Winnicki złożył interpelację, w której domaga się podania przez polityków PiS jasnej deklaracji, czy na obecny rząd – Morawieckiego i poprzedni – Beaty Szydło, były wywierane naciski.

Źródło: Do Rzeczy / Media Narodowe