Świetny wynik PSL 8,57%, Konfederacja wchodzi do Sejmu z wynikiem 6,81%, Lewica zyskała 12,56% i Koalicja Obywatelska zebrała 27,4% głosów. Oznacza to, że na opozycję głosowało blisko 56% Polaków.

PiS z wynikiem 43,59% stracił moralne prawo do mówienia, że ma mandat suwerena. Ma najwięcej posłów w Sejmie, ale nie ma już poparcia większości społeczeństwa. Największa ilość posłów wynika ze sposobu przeliczania głosów według wzoru.

Największym wygranym wyborów jest Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. To jego postawa w debatach i świetna kampania internetowa podniosły wynik ludowców pomimo frontalnego ataku mediów PiS. Gratulacje należą się Konfederacji, która weszła do Sejmu, odbierając jednocześnie PiS nadzieję na większość konstytucyjną. Rewelacyjny wynik ma Lewica, która zyskała 13% głosów a wielu jej kandydatów ma doskonałe wyniki w swoich okręgach.

Reklamy

Utrata przez PiS Senatu oznacza bardzo złą sytuację dla tej partii. Rozważane są więc różne scenariusze z likwidacją Senatu włącznie, chociaż to nierealny pomysł.

źródło: PKW

Poprzedni artykułPanika w pałacu prezydenckim. Wygrana opozycji źle wróży przyszłości Andrzeja Dudy
Następny artykułSensacja w stolicy. Władysław Bartoszewski pierwszym posłem PSL z Warszawy od 26 lat