Polski przemysł się kurczy

Produkcja sprzedana polskiego przemysłu załamała się w kwietniu o niemal 25 proc. rok do roku, bardziej niż oceniali najwięksi nawet pesymiści

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Zapaść w przemyśle rozpoczęła się już w marcu, wraz z wprowadzeniem przez rząd ograniczeń aktywności ekonomicznej w celu stłumienia epidemii Covid-19. Wtedy jednak produkcja zmalała o zaledwie 2,3 proc. rok do roku, co wpłynęło na szacunki dotyczące kwietnia.

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie spodziewali się spadku produkcji o 12,4 proc. rok do roku, a najbardziej ostrożne szacunki zakładały jej tąpnięcie o około 18 proc. rok do roku. W rzeczywistości, jak podał w czwartek GUS, produkcja zanurkowała o 24,6 proc. rok do roku (a w stosunku do marca o 25,5 proc.). Dla porównania, największy dotychczas spadek produkcji w ostatnich 20 latach, w styczniu 2009 r., sięgnął 15,3 proc. rok do roku.

Zaledwie cztery spośród 34 działów przemysłu cieszyły się w kwietniu wzrostem produkcji. Najbardziej, o 14,8 proc. rok do roku, wzrosła produkcja wyrobów farmaceutycznych. W stosunku do marca spadła jednak o 37,2 proc., co sugeruje, że boom w tej branży już wygasa.

Źródło: rp.pl