Przed nami załamanie budżetu. Dziękujemy ci, PiS!

Katastrofa finansowa nadchodzi

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Do końca roku deficyt budżetu przekroczy 100 mld zł – prognozuje ING Bank Śląski. Zaś w całym sektorze finansów państwa deficyt poszybuje do 240 mld zł, czyli 11 proc. PKB – dodają.

Po tym, jak Ministerstwo Finansów podało wyniki budżetu państwa za kwiecień, ekonomiści zyskali potwierdzenie, że stan finansów publicznych mocno ucierpi przez pandemię. Jak podał resort we wstępnych danych, w okresie styczeń-kwiecień dochody budżetu były o 0,3 mld zł niższe niż rok temu. Dochody z VAT spadły w tym okresie o 1,7 proc. rok do roku, z PIT – o 10,9 proc., z CIT – o 28,9 proc., a z akcyzy – o 1,4 proc.

Dużo gorzej wyglądały te wskaźniki w samym kwietniu (czyli w porównaniu z kwietniem 2019 r.). W takim ujęciu VAT okazuje się mniejszy o 22,5 proc., akcyza – o 21 proc., a w podatkach dochodowych wydać jeszcze większe tąpnięcie. Jak alarmowały samorządy, wpływy z CIT spadły o aż o ok. 68 proc., a z PIT – o ok. 32 proc.

Źródło: rp.pl