Sąd uchylił decyzje Morawieckiego

Reklamy

„Jedynym organem właściwym w sprawie przeprowadzenia wyborów 10 maja była Państwowa Komisja Wyborcza” – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Uchylił zarządzenie Mateusza Morawieckiego w sprawie zlecenia przygotowywania kopertowych wyborów prezydenckich, które miały odbyć się 10 maja. W ocenie sądu decyzja szefa rządu „rażąco narusza prawo i została wydana bezpodstawnie”.

Sąd w ogłoszonym we wtorek ustnym uzasadnieniu wyroku wskazał, że jedynym organem właściwym w sprawie przeprowadzenia wyborów 10 maja była Państwowa Komisja Wyborcza.

– W zakresie naruszenia artykułu 157 paragraf 1 i artykułu 187 paragraf 1 i 2 Kodeksu wyborczego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdza, że zgodnie z tymi przepisami w dniu wydawania zaskarżonej decyzji jedynym, stałym i najwyższym organem wyborczym właściwym w sprawach przeprowadzenia wyborów, w tym wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, była tylko i wyłącznie Państwowa Komisja Wyborcza – mówił sędzia odczytujący wyrok.

– Zaskarżona decyzja jest nieważna. (…) Przepis przewiduje dwie podstawy stwierdzenia nieważności: gdy rażąco narusza prawo i została wydana bezpodstawnie. W ocenie sądu obie te podstawy w tej sprawie zaistniały – uznał WSA.

Decyzję szefa rządu z 16 kwietnia zaskarżył ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich.

Źródło: tvn24.pl

Poprzedni artykułMorawiecki chce zniszczyć polskie firmy. Skierował do Przyłębskiej wniosek o odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa
Następny artykułSzykują się cięcia pensji w skarbówce. PiS nie ma już na nic pieniędzy