28 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSSenatorowie z USA krytykują Dudę i PiS. W tle antysemickie wystąpienie Kaczyńskiego

Senatorowie z USA krytykują Dudę i PiS. W tle antysemickie wystąpienie Kaczyńskiego

Krytyka ze strony Amerykańskich senatorowów

Reklamy

„Wiemy, że podziela pan nasze pragnienie wzmocnienia sojuszu polsko-amerykańskiego, dlatego też wzywamy pana do jednoznacznego potępienia antysemityzmu, również wtedy, gdy jest on propagowany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz pana politycznych sojuszników” – napisali szefowie specjalnej grupy Senatu USA ds. walki z antysemityzmem w liście do Andrzeja Dudy.

Senatorowie Jacky Rosen (demokratka z Nevady) oraz James Lankford (republikanin z Oklahomy) stoją na czele ponadpartyjnej grupy w Senacie USA, która monitoruje przypadki antysemityzmu w USA i na świecie. Oboje opublikowali dziś w nocy czasu polskiego list, jaki wysłali do Dudy.

Piszą w nim m.in.: „Partnerstwo Polski z USA, wiernym sojusznikiem NATO, znacząco przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa i dobrobytu w Europie Środkowej i Wschodniej. Doceniamy wieloletnią współpracę obronną Polski, w tym jej udział w operacjach wojskowych USA i chęć goszczenia amerykańskich wojsk na terytorium Polski. Z tych właśnie powodów jesteśmy zaniepokojeni rosnącym w Polsce dyskursem antysemickim i robieniem ze społeczności żydowskiej kozła ofiarnego. (…) Miało to miejsce zwłaszcza podczas kampanii prezydenckiej w Polsce w 2020 r. Prawo i Sprawiedliwość oraz telewizja państwowa podrzucały antysemickie tropy i posługiwały się cienko zawoalowaną demagogią”.

List zawiera nawet cztery konkretne przypadki propagowania, zdaniem autorów listu, antysemityzmu przez TVP i Jarosława Kaczyńskiego:

  • 9 czerwca 2020 r. prezenter polskiego państwowego kanału Telewizji Polskiej (TVP) zapytał, czy kandydat opozycji Rafał Trzaskowski „spełni żądania żydowskie” i zadeklarował, że Trzaskowski działa w imieniu „silnego lobby zagranicznego”,
  • 15 czerwca 2020 r. prezenter TVP stwierdził, że „strumień pieniędzy płynący z budżetu państwa do kieszeni polskich rodzin wyschnie, jeśli Trzaskowski, po potencjalnym zwycięstwie w wyborach prezydenckich, będzie dążył do zaspokojenia żydowskich roszczeń”,
  • 9 lipca 2020 r. założyciel i przewodniczący PiS Jarosław Kaczyński skrytykował Trzaskowskiego za rozważanie zwrotu własności żydowskiej, mówiąc polskiej rozgłośni radiowej [chodzi o wywiad prezesa PiS dla Radia Maryja], że „tylko ktoś bez polskiej duszy, polskiego serca i polskiego umysłu może coś takiego powiedzieć”,
  • 9 lipca 2020 r., argumentując przeciwko jakimkolwiek roszczeniom o zwrot mienia żydowskiego, oświadczył pan [panie prezydencie] w TVP: „Nigdy nie podpiszę ustawy, która mówi, że będziemy traktować dziedzictwo ludzi z jednej grupy etnicznej korzystniej niż z innych”. Ta retoryka skłoniła naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha do odpowiedzi, że „społeczność żydowska w Polsce była zszokowana tym, że prezydent Duda złożył oświadczenie, które szczególnie podobało się wyborcom o poglądach antysemickich”.

Źródło: onet.pl

Musisz o tym wiedzieć!