Kilkudziesięciu uznanych naukowców, w tym prof. Wojciech Sadurski i prof. Marcin Matczak, napisało list otwarty do Ursuli von der Leyen, szefowej Komisji Europejskiej.

Apelują w nim, o podjecie jak najszybciej działań, mogących uratować praworządność w Polsce.

Reklamy

– Obecnie Komisji nie udaje się pokazać, że ma poczucie konieczności pilnego działania (przynajmniej z punktu widzenia opinii publicznej) w tej sprawie, podczas gdy polskie władze nadal otwarcie gnębią, nękają i zastraszają sędziów i prokuratorów, którzy chcą bronić praworządności – piszą naukowcy.

– Polskie władze w dalszym ciągu otwarcie przeciwstawiają się autorytetowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odmawiając wykonania jego wyroków, ostatnio orzeczenia w sprawie tak zwanej Izby Dyscyplinarnej – dodają sygnatariusze listu.

– Polska nie przestanie nękać niezależnych sędziów, dopóki Komisja nie poinformuje w sposób jednoznaczny polskich władz, że naruszenie orzeczenia TUSE nie będzie tolerowane – przekonują naukowcy.

– Nadszedł czas, aby Komisja wojowniczo wykorzystała swoje uprawnienia do wszczynania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom przez państwo członkowskie. Jest to konieczne, aby nie dopuścić do pogorszenia się sytuacji, ale także po to, aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli – apelują do Ursuli von der Leyen.

Poprzedni artykułPrzed wyborami było bezpiecznie – tak mówił Morawiecki. A teraz rząd PiS wprowadza nowe obostrzenia
Następny artykułSkrót propagandowych Wiadomości TVPiS – 29.09