Zawłaszczanie państwa.

Prof. Paweł Śpiewak przestaje być dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Rada Programowa ŻIH wnioskuje, by jego następczynią została prof. Anna Landau-Czajka, ale minister kultury zamierza powierzyć tę funkcję Monice Krawczyk, która wcześniej przegrała konkurs na dyrektora Muzeum “Polin” – informuje wyborcza.pl.

Reklamy

Po 9 latach kierowania Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma ze stanowiskiem dyrektora żegna się prof. Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei. Nie ubiega się o kolejną kadencję.

Na jego miejsce Rada Programowa ŻIH wnioskuje powołanie prof. Anny Landau-Czajka, historyczki i socjolożki, członkini Komitetu Nauk Historycznych PAN.

Jak nieoficjalnie ustaliła wyborcza.pl minister kultury prof. Piotr Gliński, któremu podlega Żydowski Instytut Historyczny, zdecydował inaczej. Zamierza powołać na to stanowisko Monikę Krawczyk, prawniczkę, która od stycznia do września 2019 r. była przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

W ubiegłym roku wystartowała w konkursie na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin”, ale przegrała rywalizację z prof. Dariuszem Stolą.

Wyników tych nie zaakceptował wicepremier Gliński i nie powołał prof. Stoli na dyrektora Muzeum Polin.

Gliński wysuwał wobec niego rozmaite zarzuty. Na koniec stwierdził, że taka jest “wola jego obozu politycznego”.

źródło: wyborcza.pl

Poprzedni artykułGiertych składania życzenia Polakom. “Przyszły rok będzie końcem tego koszmarnego czasu epidemii i socjalistyczno-narodowego populizmu”
Następny artykułNiszczył Wałęsę, sam służył Moskwie! IPN odnalazł akta szefa „Solidarności” z PiS [FOTO]