Przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk poinformował, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez Jarosława Kaczyńskiego. Chodziło o jego wypowiedzi i działania w związku z protestami po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa aborcyjnego.

Reklamy

Cezary Tomczyk złożył zawiadomienie w sprawie działań Kaczyńskiego pod koniec listopada. Zarzucał mu przekroczenie uprawnień w związku z jego wypowiedziami na posiedzeniach Sejmu oraz poleceniami wydanymi służbom mundurowym, poprzez które – jak stwierdził – doprowadził uczestników protestów do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Tym samym odniósł się do słów Kaczyńskiego z 27 października, kiedy to Kaczyński w reakcji na protesty po decyzji TK mówił między innymi, że “ten atak jest atakiem, który ma zniszczyć Polskę, ma doprowadzić do triumfu sił, których władza w gruncie rzeczy zakończy historię narodu polskiego, tak jak dotąd go żeśmy postrzegali” i zachęcał do obrony polskich kościołów “za wszelką cenę”.

W piśmie do Tomczyka, datowanym na 30 grudnia, śledczy napisali, że w zachowaniu Kaczyńskiego nie znaleźli znamion czynu zabronionego.

Źródło: tvn24.pl, Twitter

Poprzedni artykułJak oni ukryją te wszystkie afery? A może PiS wprowadzi jeszcze obowiązek noszenia opasek na oczy?
Następny artykułWojna na taśmy w PiS. “Nie prowokuj, bo, k…, człowieku, zniszczą cię” [nagranie]