26 września 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSGowin zrobi na złość Kaczyńskiemu. Nie poprze podatku od reklam

Gowin zrobi na złość Kaczyńskiemu. Nie poprze podatku od reklam

Porozumienie Jarosława Gowina nie poprze pomysłu podatku od reklamy. Od polityków związanych z partią słyszymy, że wszystko przemawia przeciwko temu pomysłowi, a sytuacja wewnątrz koalicji jest taka, że Porozumienie nie zamierza ustąpić.

Reklamy

W środę na spotkaniu ze swoimi posłami wicepremier Gowin mówił, że Porozumienie będzie jak Izrael: atakowane odpowie ze zdwojoną siłą. O jaki atak może chodzić? Między innymi o ten, który zostanie przypuszczony na Porozumienie, jeżeli partia stawi opór wobec ustawy nakładającej nowy podatek na media.

Politycy związani z Gowinem mówią, że to pomysł jest nie tylko dziwny, ale też politycznie nieskuteczny. Po pierwsze – mówią politycy Porozumienia – uderzy w małych graczy. Po drugie, co więksi przerzucą koszty na odbiorców. Po trzecie, ustawa znowu zrobi bardzo złe wrażenie na arenie międzynarodowej. W piątek zarząd Porozumienia Jarosława Gowina ma podjąć decyzję, co dalej.

Co z koalicją w sytuacji, gdyby Porozumienie się wyłamało? Politycy związani z Jarosławem Gowinem uważają, że nie ma mowy o wcześniejszych wyborach – w PiS panuje obawa, że tym razem partia może przegrać. – My natomiast mamy niewiele do stracenia – mówią otwarcie gowinowcy.

Na razie między prezesami PiS i Porozumienia zapanował chłód – warunki postawione Jarosławowi Kaczyńskiemu przez wicepremiera pozostają w mocy. PiS ma przestać udawać, że Bielan jest równym Gowinowi elementem politycznej układanki. Jeżeli będzie inaczej, Gowin nie widzi powodów do spotkań z PiS-em.

A zatem koalicja trwa, ale na razie ma ciche dni. Nietrudno jednak zauważyć – co w kuluarach przyznają politycy Prawa i Sprawiedliwości – że coraz więcej pomysłów i ustaw wywołuje spory w koalicji. – A tak długo rządzić się nie da – mówią. Nie znają jednak odpowiedzi na pytanie, co dalej.

Źródło: newsweek.pl

Musisz o tym wiedzieć!