Obajtek przegonił Rydzyka? Newsweek ujawnia ile pieniędzy poszło na firmy związane z Obajtkiem

Wśród czołowych beneficjentów władzy PiS zapanował swoisty wyścig. Jego zwycięzcą zostanie ten, kto wyciągnie od państwa więcej dotacji.

Jak pisze tygodnik „Newsweek” prywatne spółki związane z Danielem Obajtkiem dostały ponad 90 milionów złotych dotacji pochodzących z instytucji państwowych i samorządowych.

Reklamy

– Do tej pory za rekordzistę w pozyskiwaniu państwowych dotacji uchodził dyrektor Radia Maryja Tadeusz Rydzyk. Według wyliczeń OKO.press fundacja, spółki, uczelnia oraz media związane z redemptorystą zgarnęły pod rządami PiS ponad 200 milionów złotych. Obajtek i powiązane z nim firmy mają szansę Rydzyka dogonić – do końca kadencji PiS zostało jeszcze dwa i pół roku – przewidują dziennikarze tygodnika.

– Kaczyński powiedział, że buduje IV RP i nowe elity gospodarcze, ale zapomniał dodać, że te elity tworzą ludzie z niejasną przeszłością. Z jednej strony chce budować dwie wieże, z drugiej wyprowadza się pieniądze „na pandemię”. Teraz budują wielki mit menedżera Obajtka, a gdy państwo PiS powierza mu ważne funkcje, spółki z nim powiązane otrzymują ogromne dotacje – stwierdził w „Newsweeku” poseł  Dariusz Joński.

Źródło: Newsweek