Każdy rozsądny obserwator sceny politycznej w Polsce zadaje sobie dzisiaj pytanie: kto tak naprawdę stoi za Danielem Obajtkiem i kiedy ta współpraca się rozpoczęła. Bo w to, że człowiek bez wykształcenia, znajomości i umiejętności biznesowych mógł w tak krótkim czasie stać się właścicielem blisko 40 nieruchomości w Polsce, mało kto wierzy.

Afera Obajtka ma jeszcze wiele niewyjaśnionych wątków. W szczególności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki potężny układ spowodował, że Obajtek najpierw został ochroniony przed bardzo poważnymi i świetnie udokumentowanymi zarzutami karnymi a potem jego kariera potoczyła się w błyskawicznym tempie. Kto “uruchomił” Jarosława Kaczyńskiego, kto spowodował że prokuratura Ziobry wycofała zarzuty.

Politycy PiS nie zrobili tego sami, bo polityka tak nie działa. Ktoś musiał Kaczyńskiemu zwrócić uwagę na Obajtka, ktoś musiał go zainspirować do wspierania i chronienia tego człowieka. Jakie wątki mogą tu wchodzić w rachubę i jaki to układ?

Reklamy

Na to pytanie nie ma dzisiaj jasnej odpowiedzi, ale dziennikarze śledczy są na tropie kilku ciekawych wątków.

Poprzedni artykułAfera w szpitalu w Krakowie. Renata Godyń z PiS nie chce wyrazić zgody na zmianę ścieżki podejścia śmigłowca do szpitala?
Następny artykułSzwedzi radzą sobie bez lockdownu lepiej niż Brytyjczycy, Włosi, Amerykanie, Hiszpanie, Francuzi i Polacy. Skąd niechęć do niezamordystycznej strategii walki z pandemią?