Współpracownik ABW reklamował niebezpieczne oprogramowanie. Służby przekonuje, że jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa

Rzekomi eksperci od cyberbezpieczeństwa promowali podatne na ataki hakerów oprogramowanie. Nieetyczny biznes Piotra Koniecznego zagraża bezpieczeństwu czytelników portalu.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Portal Niebezpiecznik.pl Piotra Koniecznego opisuje ataki hakerów i rzekome rozwiązania, mające pozwolić się przed nimi bronić. W rzeczywistości biznes Koniecznego nie ma wiele wspólnego z działaniem w interesie czytelników, a raczej jego sponsorów.

Przykładem jest afera wokół firmy Nord VPN. Niebezpiecznik reklamował oprogramowanie i przyznawał mu pozytywne recenzje. Jak zauważył Business Journal Niebezpiecznik.pl od 2018 roku nawoływał do szybkiego zakupu tego oprogramowania – mimo, że nawet przyjaciele Koniecznego (np. Zaufana Trzecia Strona) alarmowali, że Nord VPN wielokrotnie padał ofiarą hakerów.

„Pytacie nas często, czemu nie reklamujemy NordVPN i podobnych usług. Między innymi dlatego – po sieci krąży klucz prywatny witryny serwisu nordvpn.com – już nieaktywny, sprzed roku, ale skądś przecież musiał wyciec. I to nie tylko ten klucz” – wyjaśnił portal Zaufana Trzecia Strona, pytany o to dlaczego nie poszedł śladami Koniecznego i Niebezpiecznika.

ZTS wskazała też inne przypadki tzw. porównywarek i ekspertów, które czerpią korzyści z zamieszczania informacji o wybranych produktach (np. Comparitech).

– To rodzi liczne pytania i wątpliwości o „niezależność” i „pozycję eksperta” Niebezpiecznika. Czytelnicy i biegli obserwatorzy rynku IT piszą o niejasnych zasadach promocji Nord VPN – narzędzia zapewniającego bezpieczeństwo i prywatność użytkowników w Internecie – czytamy w Business Journal.

„Business Journal” zwrócił uwagę też na szkolenia prowadzone przez Piotra Koniecznego. Skoro takie praktyki stosuje na swoim portalu, to nie ma pewności, czy także rzekome szkolenia nie są po prostu platformą do promocji produktów.

„Wysłaliśmy prośby do niektórych instytucji administracji państwowej prośbę o komentarz wobec treści szkoleń (Piotra Koniecznego – red.) i jakie rozwiązania na nich były promowane. Mimo, iż nie uzyskaliśmy odpowiedzi, nasze źródła potwierdzają, że takie się odbyły” – czytamy w Business Journal.

„Przypadek (…) Piotra Koniecznego z portalu Niebezpiecznik.pl, pokazuje, że opinie osób popularnych, uznawanych za ekspertów, mogą być czasami wypowiedziami zawierającymi element promocji” – alarmuje portal.

Sam Konieczny odniósł się do sprawy na portalu Wykop.pl. Zapewnił, że skrytykował błąd… ale podkreślił, że firma jest po audycie i zamierza wprowadzić poprawki. Dodał, że Niebezpiecznik zarabia też na linkowaniu do różnych innych usług.

Źródło: SłużbySpecjalne.com