Jarosław Kaczyński przyznał, że PiS wpisuje się w działalność rosyjską w Polsce. Wprost powiedział o tym parę lat temu w wywiadzie z Sakiewiczem:

Reklamy

“Radio Maryja jest dziś głęboko antyzachodnie. niechętnie nastawione do hierarchii kościelnej. Prorosyjskie. Wcale nie nieżyczliwe PRL. Ma nadajnik na Uralu, W Rosji panuje wprawdzie bałaagan. ale niektórych rzeczy tam jednak pilnują dość dobrze. Sytuacja jest rzeczywiście bardzo trudna. bo próby przekonywania elektoratu Radia Maryja są całkowicie skazane na porażkę. W jakiejś mierze został tu zrealizowany scenariusz Michnika Chciał mieć taką prawicę. Na początku wmawiał nam. że tacy właśnie jesteśmy. a teraz ma już to naprawdę.

Są dwa modele działalności rosyjskiej w Polsce. Pierwszy. pepeerowski, całkowitego podporządkowania Moskwie, uzasadniany ideą postępu. Zresztą ten model mial swoje tradycje i przed 1917 rokiem w postaci słowianofilstwa. Górowskiego itp. Drugi wzorzec nazywam targowickim Charakteryzuje go odwoływanie się do wartości tradycyjnych. katolickich. narodowych Prorosyjskość ubrana jest tam w maskę patriotyczną. Czyż Targowica nie była właśnie narodowa. katolicka. czyż nie pałała szacunkiem do polskiej przeszłości? – mówił Kaczyński w rozmowie z… Tomaszem Sakiewiczem.

 

Poprzedni artykułPaweł Wojtunik: czy Elżbieta Witek popełniła przestępstwo korupcyjne?
Następny artykułWpadka PiS: Kaczyński chciał zrobić europejski show, ale jak zwykle nie wyszło