Emilia Benedykcińska, likwidatorka RDC, chce cenzurować wolne media i grozi nam pozwem!

Emilia Benedykcińska, likwidatorka radia RDC, córka prominentnego działacza PSL Grzegorza Benedykcińskiego, kolegi wiceminister Bożeny Żelazowskiej, wysłała do redakcji Wieści24.pl kuriozalne pismo, w którym straszy nas pozwem. Do jego napisania wykorzystała prawniczkę radia. Oceniamy to jako atak na wolne media i odbieramy jako próbę nieuprawnionego wpływ na wolność słowa. 

Emilia Benedykcińska, córka działacza PSL, grozi nam pozwem i wysłała do redakcji Wieści24.pl kuriozalne wezwanie, którego treść przytaczamy w całości na końcu niniejszego materiału. Będziemy się do niego odnosić w kolejnych publikacjach, jest bowiem kuriozalne. Dzisiaj skupimy się jednak na innym wątku całej sprawy.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Emilia Benedykcińska atakuje medium znienawidzone przez PiS i Suwerenną Polskę 

W naszej ocenie Emilia Benedykcińska próbuje atakować medium, które przez ostatnie lata było na pierwszej linii ujawniania afer PiS oraz Suwerennej Polski i było poddane między innymi działaniom odwetowym za ujawnianie afer ludzi Kaczyńskiego i Ziobry ze strony CBA, ABW oraz Agencji Wywiadu. W naszych oczach to nieuprawniona próba zastraszania wolnych mediów, metoda SLAPP, stosowana wcześniej przez instytucje opanowane przez PiS i Suwerenną Polskę. Atak na wolność słowa, który nie pozostanie bez odpowiedzi.

Czy Emilia Benedykcińska stosuje SLAPP? 

Czym jest SLAPP? “Rządy i korporacje korzystając z najlepszych firm prawniczych, wytaczają procesy dziennikarzom i aktywistom, rzekomo w obronie swojego dobrego imienia. W rzeczywistości chodzi o to, by opinia publiczna nie dowiedziała się o korupcji lub innych nieprawidłowościach sygnalizowanych przez osoby, którym wytacza się takie procesy. Wymierzone w nich akty oskarżenia mają na celu nie tylko uciszenie niewygodnych świadków lub dziennikarzy, ale także wywołanie tzw. efektu mrożącego, by inni bali się podejmowania takich tematów.” – czytamy na stronach Sieci Obywatelskiej.

Nie zamierzamy spełniać żądań zawartych w piśmie

Atak na wolność słowa to, oprócz prób wprowadzenia dyktatury, najgorsza ze zbrodni, jaką może popełnić arogancka władza, która boi się zawsze, gdy ktoś uważnie patrzy jej na ręce. Dlatego nie zamierzamy spełniać absurdalnych żądań Emilii Benedykcińskiej.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że owo wezwanie napisała prawniczka Radia dla Ciebie,  Dominika Borakowska, a więc schemat stosowany przez poprzednią władzę, podobnie jak w przypadku PiS czy Suwerennej Polski, wykorzystywani są prawnicy danej instytucji, której prezes (w tym przypadku likwidatorka) chcą kneblować wolne media. Zapytaliśmy Emilię Benedykcińską czy zapłaciła za to pismo z własnej kieszeni czy z kieszeni podatników. Po uzyskaniu odpowiedzi opublikujemy ją.

Emilia Benedykcińska chce pozwać Wieści24.pl. Fragmenty wezwania

Zamieszczamy fragmenty wezwania, które przysłała prawniczka Radia dla Ciebie na polecenie Emilii Benedykcińskiej. Skan można pobrać na końcu materiału.

“Wskazać należy, iż Pana publikacje umieszczone na blogu Wieści24.p1 pod linkami:

mają charakter zniesławiający i naruszający dobra osobiste mojej Mocodawczyni, w tym naruszające dobre imię mojej Mocodawczyni, godność, reputację, pozytywną opinię, uznanie oraz postrzeganie w oczach innych. Albowiem, informacje rozpowszechniane na łamach blogu Wieści24.pl sugerują, jakoby moja Mocodawczyni była w przeszłości zatrudniona na stanowisku specjalisty w domu kultury w Grodzisku Mazowieckim, gdzie burmistrzem był przez 30 lat jej ojciec Grzegorz Benedykciński, a nadto, że jedynym kryterium wyboru jej na stanowisko likwidatora Polskiego Radia — Regionalnej Rozgłośni w Warszawie „Radio dla Ciebie” S.A. w likwidacji były powiązania partyjne jej ojca oraz, że moja Mocodawczyni miałaby zatrudniać w ww. Spółce nowych ludzi związanych z PiS”.

Pobierz “Wezwanie do zaniechania dóbr osobistych” Emilia Benedykcińska RDC, Dominika Borakowska PDF

Kim jest Emilia Benedykcińska?

Emilia Benedykcińska to córka działacza PSL, wieloletniego burmistrza Grodziska Mazowieckiego, obecnie radnego Sejmiku Mazowsza, Grzegorza Benedykcińskiego. Jej ścieżka kariery obejmowała m.in. organizowanie imprez w domu kultury w Grodzisku, pracę w Sejmie i w prywatnej francuskiej firmie na stanowisku specjalisty. Nie ma doświadczenia wymaganego na stanowisku likwidatora.

Benedykcińska zna się z Bożeną Żelazowską, również działaczką PSL, obecnie wiceminister kultury, dobrą partyjną znajomą jej ojca. To właśnie Żelazowska miała przekazać Bartłomiejowi Sienkiewiczowi kandydaturę córki jako likwidatorki. Minister kwalifikacji najwyraźniej nie sprawdził.