26 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieNepotyzm według ministra zdrowia? Pół miliona dla fundacji kuzyna

Nepotyzm według ministra zdrowia? Pół miliona dla fundacji kuzyna

Nepotyzm czy zbieg okoliczności? Super Expres donosi, że Ministerstwo Zdrowia kierowane przez Konstantego Radziwiłła podpisało umowę wartą 500 tys. zł z fundacją, której prezesem jest… kuzyn ministra Marcin Dominik Radziwiłł!

W kwietniu resort ogłosił listę instytucji, które będą realizowały Narodowy Program Zdrowia. Jedną z nich została fundacja Medicover, której prezesem jest Marcin Dominik Radziwiłł. Za kwotę 499 998,60 zł zlecono fundacji prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych o zagrożeniach wywoływanych przez promieniowanie ultrafioletowe. W konkursie były jeszcze dwie oferty – jedna nie spełniała wymogów formalnych, druga została gorzej oceniona.

Reklamy

„Złożyliśmy odwołanie, bo nie zgadzaliśmy się z oceną – powiedział Robert Kęder, prezes Polskiej Federacji Pacjentów Dialtransplant, która przegrała z Medicoverem.

Podejrzenia ma poseł Marek Ruciński z Nowoczesnej, jeden z autorów interpelacji w tej sprawie, który powiedział, że „Jeżeli komisje są wyłonione spośród pracowników ministerstwa, a minister oraz prezes fundacji, która wygrała konkurs, noszą to samo nazwisko, to może budzić obawy o bezstronność komisji.”

Stopień pokrewieństwa obydwu Radziwiłłów jest dosyć bliski. „Są kuzynami, dokładniej mówiąc, braćmi przestryjecznymi, którzy mieli wspólnych pradziadków Czartoryskich – potwierdził SE genealog Marek Jerzy Minakowski. – Jak wszyscy arystokraci, są ze sobą spokrewnieni na mnóstwo sposobów – dodał.

Ministerstwo Zdrowia nie widzi w tym nic niepokojącego. „Panowie (…) nie utrzymują relacji rodzinnych – tłumaczy nam Milena Kruszewska, rzecznik prasowy resortu zdrowia. Dodała również, że o swoim pokrewieństwie z prezesem zwycięskiej fundacji minister Radziwiłł dowiedział się po konkursie. – Nie ma obaw co do bezstronności konkursu, (…) ofertę oceniało sześciu członków komisji – precyzuje rzecznik.

Fundacja Medicover zapewnia, że ma doświadczenie w przeprowadzaniu takich projektów i spełniła warunki przetargu.

A my tylko pytamy: jak Radziwiłł może nie wiedzieć, że jest spokrewniony z Radziwiłlem?

Źródło: SUper Express

Musisz o tym wiedzieć!