Kaczyński w szoku. Polacy miażdżąco o jego pomysłach na sądy

Reformę sądów popiera 80 procent Polaków – ten argument pada z ust polityków PiS bardzo często. Fakt sprawdził o jakiej reformie sądownictwa marzą Polacy. Wieści mogą rozczarować PiS.

Na zlecenie Faktu Kantar TNS zadzwonił po grupy 1000 respondentów ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi reformy sądów. Co z nich wyszło?

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Dokładnie 82 proc. wyborców PiS popiera reformę zaproponowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę! Propozycje z Pałacu Prezydenckiego wygrywają także w bezpośrednim starciu rozwiązań: zawetowaną w lipcu wersję, która władzę nad sądami dawała ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze popiera 36 proc. wyborców PiS, a wersję prezydencką – 40 proc. Aż co czwarty wyborca partii Kaczyńskiego albo uważa obie reformy za zbyt radykalne, albo nie ma w tej sprawie zdania.

Największa wiara w to, że proponowana reforma poprawi działanie sądów jest w elektoracie PiS (82 proc.) i Kukiz’15 (ale tylko 42 proc.). Ciekawe, że niemal co piąty wyborca Platformy jest tego samego zdania!

A jak z wyborem nowego składu Krajowej Rady Sądownictwa, który jest dzisiaj kością niezgody między Kaczyńskim a Dudą? Aż 35 proc. wyborców PiS uważa, że 15 sędziów powinien wybierać… prezydent! A 21 proc. za dobre rozwiązanie uważa wybór ich przez Sejm, ale większością 3/5, której klub PiS nie ma. Ledwie 15 proc. popierało zawetowane przez prezydenta zmiany! Najwyższy słupek to jednak ci respondenci, którzy są przeciwni obu koncepcjom zmian w KRS i Sądzie Najwyższym.

Źródło: Fakt