PKW zajęła się sprawozdaniem finansowym PiS. Wniosek w tej sprawie złożyła Partia Razem. Podejrzewa, że Prawo i Sprawiedliwość zorganizowała konwencję za nieswoje pieniądze. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego rocznie otrzymuje z budżetu 18,5 mln zł. Ile z tych pieniędzy może stracić? – pyta serwis Money.pl

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński poinformował, że zwróci się do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego i PE o dodatkowe informacje w tej sprawie. Przyznał, że doniesienia medialne to za mało, by podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie. Przewodniczący przypomniał również, że PKW nie zauważyło niczego niewłaściwego w sprawozdaniu finansowym PiS z 2015 r. Nie chciał jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dziennikarzy o ewentualne konsekwencje dla PiS.

Reklamy

Razem zażądała żeby PKW wyjaśniła na ile prawdziwe są medialne doniesienia o zagranicznych źródłach finansowania konwencji Zjednoczonej Prawicy z 2015 roku w Katowicach. Według tych doniesień organizację konwencji opłacił Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do którego w PE należy PiS.

We wniosku do PKW Razem przekonuje, że jeżeli te doniesienia się potwierdzą, to jest to niezgodne z naszym prawem. Wszystko dlatego, że w ustawie o partiach politycznych zapisano, że mogą być one finansowane tylko przez osoby z polskim obywatelstwem i stale mieszkające na terenie naszego kraju.

Tymczasem wyniki wspólnego dziennikarskiego śledztwa dowodzą, że co najmniej 100 tys. euro na tę konwencje PiS dostała od sojusz ACRE. Okazało się również, że sprawą zajmowali się już audytorzy z PE. Z ich analizy wynika, że frakcja ACRE złamała w tej sprawie unijne przepisy i zostanie za to ukarana.

Co stwierdzi PKW? Czekamy na werdykt.

Źródło: Money.pl

Poprzedni artykułMasło stało się dobrem luksusowym. Sklepy zaczynają je dodatkowo chronić
Następny artykułWszyscy za to płacimy! Miliardowe dotacje do węgla