Masowa wymiana prezesów sądów w apelacji katowickiej. Minister sprawiedliwości odwołał prezesa i wiceprezesów Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz prezesów jedenastu sądów niższych szczebli – dziesięciu na Śląsku i jednego w Warszawie.

W piątek do sekretariatu prezesa sądu w Katowicach przyszedł faks z Ministerstwa Sprawiedliwości z informacją o odwołaniu prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach Barbary Suchowskiej oraz wiceprezesów SA Marka Procka i Tomasza Ślęzaka. Sędzia Robert Kirejew  – rzecznik prasowy sądu – potwierdził, że odwołani zostali także prezesi sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach oraz sądów rejonowych w Tarnowskich Górach, Żorach, Dąbrowie Górniczej, Zabrzu i Sądu Rejonowego Katowice-Zachód.

Reklamy

Faksy z informacjami o zmianach personalnych przyszły do sądów na Śląsku w dniu dla części z nich wolnym od pracy.

Zmiany na stanowiskach prezesów w apelacji katowickiej skomentował w Sosnowcu wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. “Działamy zgodnie z przepisami prawa. Jest ustawa o ustroju sądów powszechnych. Są przepisy, na podstawie których istnieje możliwość odwoływania i powoływania prezesów sądów. Chodzi o to, żeby usprawniać funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości” – tłumaczył wiceminister.

Ministerstwo Sprawiedliwości w opublikowanym komunikacie uzasadnia, że “przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazał niską efektywność sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach”.

I naprawdę nie można było zrobić tego wszystkiego inaczej tylko faksem w dzień wolny od pracy?

Źródło: tvn24.pl

Poprzedni artykułPiS zastrasza protestujących? Policja weszła do mieszkań ekologów
Następny artykułZakłamanie i manipulacje TVPiS sięga zenitu.