20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieZa rządów PiS musimy importować ogromne ilości prądu zza granicy. Niechlubny rekord...

Za rządów PiS musimy importować ogromne ilości prądu zza granicy. Niechlubny rekord układu władzy

Do Polski wpłynęło 13,3 TWh energii elektrycznej, a wypłynęło 11 TWh wynika ze wstępnych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych informuje portal WysokieNapiecie.pl. Oznacza to najwyższy poziom importu netto od 1988 r.

„Ponad połowę z tego stanowiły jedynie tranzytowe przepływy energii z Niemiec przez nasz kraj do Czech, Słowacji i dalej na południe Europy (tzw. przepływy kołowe). Jednak blisko 4 TWh z tego sami sprzedaliśmy naszym sąsiadom, a ponad 6 TWh kupiliśmy na własne potrzeby. Per saldo import prądu do Polski przewyższył eksport o ok. 2,3 TWh. Na zakup tej ilości energii wydaliśmy blisko 400 mln zł” – napisano na portalu.

Reklamy

Jeśli dane potwierdzą się, będzie to oznaczać najwyższy import netto od 1988 r.

„Ostatni raz więcej prądu za granicą kupiliśmy bowiem w 1988 roku, gdy krajowa produkcja nie nadążała za konsumpcją, a cały rok zakończył się ujemnym saldem w handlu na poziomie 4,5 TWh” – napisali autorzy artykułu.

Niekorzystne saldo handlowe wynika z najwyższego poziomu cen energii w Polsce zanotowany w regionie.

„W trzecim kwartale 2017 roku prąd na rynku hurtowym w Polsce kosztował ok. 163zł/MWh – wynika z kalkulacji Polskiej Grupy Energetycznej, podczas gdy w Niemczech płacono za niego w przeliczeniu 139 zł, Szwecji 144 zł, Czechach i na Słowacji po 155 zł, a na Litwie – która przez wiele lat (dopóki nie połączyła się kablem ze Szwecją) była znacznie droższym rynkiem od naszego – 158 zł. Znacznie taniej jest także w Rosji, na Białorusi i Ukrainie.” – wynika z artykułu.

Źródło: Wysokie Napięcie.pl

Musisz o tym wiedzieć!