Obrzydliwe ataki na śp. prezydenta Adamowicza trwają nadal

Walka o władzę trwa w najlepsze i przyjmuje najróżniejsze formy. Jedną z nich jest szkalowanie i oczernianie zmarłego prezydenta Adamowicza. Osoby wspierające układ władzy zaczęły rozpowszechniać obrzydliwe sugestie, że warta rekonstrukcyjnma przy grobie Pawła Adamowicza miała pruskie mundury i mówiła po niemiecku.

“Szok! Grobu Adamowicza pilnują…niemieccy żołnierze!” – informował m.in. propisowski serwis Stefczyk.info. 

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


W rzeczywistości osoby biorące udział w tym wydarzeniu miały na sobie mundury garnizonu Polskiego Królewskiego Miasta Gdańska z czasów przed zaborem w roku 1793. Gdańsk aż do II Rozbioru należał do Królestwa Polskiego a owe umundurowanie było ubiorem miejskich żołnierzy w Gdańsku, należącym do Polski. W żadnym wypadku nie były to mundury pruskie.

Dlaczego takie szkalujące informacje są rozpowszechniane po śmierci prezydenta Adamowicza? Chodzi o zniszczenie pamięci o nim oraz odwrócenie uwagi od hejtu, który doprowadził do jego zabójstwa.

Organizatorzy warty napisali m.in. “02 czerwca, członkowie Garnizonu Gdańsk udali się do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku aby wystawić wartę przy grobie śp. Prezydenta Pawła Adamowicza. W naszej społeczności są osoby o bardzo zróżnicowanych poglądach politycznych. Jednak wspólnie zdecydowaliśmy, że jako osoby odtwarzające gdańską jednostkę miejską możemy w ten sposób oddać hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi miasta. Szczególnie, że mieliśmy wszyscy okazje osobiście poznać śp. Prezydenta Pawła Adamowicza i chcieliśmy uczcić jego pamięć.

Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk od lat zajmuje się odtwarzaniem postaci mieszczan gdańskich oraz gdańskich jednostek wojskowych z czasów I Rzeczpospolitej. Przypomnijmy, w wyniku I rozbioru Polski w roku 1772 Prusy zagarnęły teren dzisiejszego Pomorza Gdańskiego, ale bez miasta Gdańska. Samo miasto opierało się Prusakom aż do II rozbioru w roku 1793. Między innymi, dzięki gdańskim żołnierzom, udało się tak długo wytrwać przy Rzeczpospolitej. Gdy wojska pruskie 28 marca 1793 roku wkraczały do miasta żołnierze gdańscy i mieszczanie stawili im opór. Również we wcześniejszym okresie żołnierze gdańscy wielokrotnie wykazali swoją wierność Rzeczpospolitej. Czy to w roku 1734, gdy bronili w Gdańsku legalnie wybranego króla Polski Stanisława Leszczyńskiego przed Rosjanami i Sasami, czy w 1793 gdy przelewali krew stawiając opór Prusakom.

Członkowie Projektu Historycznego Garnizon Gdańsk”