Polski wymiar sprawiedliwości w ogniu krytyki
KE poinformowała, że przechodzi do drugiego etapu procedury przeciwnaruszeniowej wobec Polski. Ma to związek z ustawą wprowadzającą zmiany w sprawie dyscyplinowania sędziów. Zdaniem KE przepisy uchwalone w grudniu ubiegłego roku podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa UE.
Komisja Europejska uruchomiła procedurę w kwietniu i dała Polsce dwa miesiące na odpowiedź. Władze w Warszawie przekazały swoje stanowisko, ale Bruksela uznała, że nie odpowiada ono na jej zastrzeżenia.
Sprawa dotyczy pakietu zmian, który pojawił się w odpowiedzi na zaostrzenie sporu dotyczącego wymiaru sprawiedliwości i kwestionowanie statusu sędziów wyłonionych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Ustawa, która weszła w życie w lutym tego roku, przewiduje m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego.
Źródło: interia.pl










